«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Eğitim ve Okul Öncesinin Eğitimdeki Yeri

Eğitim ve Okul Öncesinin Eğitimdeki Yeri

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Eğitim geçmişten geleceğe bir köprüdür.Hem geçmişi öğreten hem geleceğe hazırlayan.Ki eğitimin önemini kavrayıp yeterli önemi veren toplumlar bu köprüyü güzel kurmuşlardır.Toplumun refah düzeyini arttırmak için eğitime önem veren ülkeler bu yolda ciddi ilerleme sağlamışlardır.

  Eğitim dediğimiz zaman aklımıza çok geniş bir alan geliyor.İçinde çok şey barındıran bu konu aslında kültürlenme olarakta kabul edilebilir.

  Teknojinin,bilimin,sağlığın,toplumun,kültürün vb. bir çok şeyin temelinde eğitim var.Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerin beyinlerindeki kodlar bile eğitime bağlı.

İnsanlarda istendik davranış oluşturmak içinde eğitime başvuruyoruz.Peki istendik davranışı oluşturmak için en güzel ve en doğru zaman ne zaman?Tabi ki de 3-6 yaş okul öncesi çağı.Çocuklarımıza doğruyu yanlışı vereceğimiz en doğru zaman;altını işleyip parlatacağımız en iyi zaman.

  Eğitim ilk evde başlar ama en iyi zamanı yine okul öncesi dönemdir.Çünkü çocuklar zihinsel gelişimlerinin %70 ini 0-6  yaş arasında tamamlamaktadır.

Eğitim ve Okul Öncesinin Eğitimdeki Yeri-2

Peki okul öncesi eğitimin çocuklara faydaları nelerdir.En başta çocukların sorumluluk alması,kendi işlerini kendileri yapmaları ve bazı kararları kendilerinin vermesi çocukların özgüvenini arttırır ve özgüveni artan çocuklar her zaman arkadaşları ile sosyal ilişkilerinde de başarılı olur.Bir grup önünde kendilerini rahat bir şekilde ifade eder.Kendine güvenen çocuk sorumluluk almaktan asla çekinmez ve bir işe kendi isteğiyle başlar. Özgüveni bu işin en temel noktasını oluşturur.

  Beslenme konusunda da daha bilinçli olup sağlıklı beslenmenin önemini bilirler ve ona göre beslenmeye dikkat ederler.

  Fiziksel açıdan baktığımız zaman okul öncesinde kesme,yapıştırma,katlama,sıkma gibi etkinlikleri çok fazla yaptıkları için ince kaslarıda gelişir ve parmaklarını daha doğru bir şekilde kullanmaya başlarlar.Yine atlama,zıplama,dengede durma vb.etkinlikler ile kaba motor kaslarıda desteklenmiş olur.

   Öz bakım beceleri açısından baktığımızda kendi yemeğini kendi yiyebilen,tuvalet ihtiyacını kendi karşılayabilen, yemek yerken nasıl davranması gerektiğini bilen ve kıyafetlerini rahatlıkla kendi giyip çıkarabilen çocuklar olurlar.

Eğitim ve Okul Öncesinin Eğitimdeki Yeri-3

   Canlandırma,taklit,drama gibi etkinlikler sayesinde hayal güçleri gelişir.Bu dönem çocukların hayal güçlerinin en yoğun olduğu dönemdir aynı zamanda.Dil gelişimleride yine olumlu yönde gelişme gösterir.Kendini iyi ifade eden,Türkçe’yi doğru kullanan çocukların yolu yine okul öncesinden geçmelidir.

  Empati kurma,paylaşımcı olma,karşıdakini dşünme,sırasını bekleme toplumsal açıdan kazandırdığımız en önemli kazanımlardandır.

  Okul öncesine giden bir çocuk 1.sınıfada hazır hala gelmiştir.

   Gördüğümüz gibi okul öncesi olmazsa olmazdır.Hem çocuklar için hem toplumlar için hem de ülkeler için.Okul öncesinin önemini kavrayıp her geçen üzerine koyarak gitmemiz çağın en büyük gereğidir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *