«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

kitap

   İnsanlar Dünya var olduğundan beri iletişim sağlamak için çeşitli yöntemler denemişlerdir.Fakat kullanılan yöntemler hiçbir zaman yeterli olmamıştır.Bu durumda yazının icadını zorunlu hala getirmiş ve nitekim yazı çok eski yıllarda bulunmuştur.Yazının bulunması ile insanlar duvarlara yazılar yazmaya başlamışlar ve zamanla bunların yerini defterler,kitaplar almıştır. Kitapların çıkmasıyla birlikte okuma kavramı ortaya çıkmıştır.

     Peki okumanın ne gibi faydaları vardır;

Stresle Baş Etmemizi Sağlar 

    Günümüz dünyasında gerçekten ciddi şekilde stres katsayımız arttı.İş hayatında,okul hayatında,yolda,sokakta bile stresle başetmeye çalışıyoruz.Gelişmiş dünyanın en büyük sıkıntılarından biri stres ve hayatımıza istemesekte giriyor.Akşam eve geldiğimizde yorgun ve stres dolu beynimizi dinlendirmek istiyoruz.İşte kitap okumak buna birebir.Kahvemizi alıp bir yarım saat kitap okumak ciddi şekilde zihnimizi dinlendirecektir.

 Bizi Yalnızlıktan Uzaklaştıracak Bir Dost

  Günümüz dünyasının en büyük olumsuz getirilerinden biride maalesef yalnızlık.Kalabalık içinde yalnızlaşan insanlar.Ama kitabı dost edinen insanlar asla yalnızlık yaşamazlar.O kitabında içindeki karakterlerle dost olurlar,yazarla dost olurlar,kitapla dost olurlar.Kitap okuyan insan dünyamızın yalnızlığından kendini soyutlar.

Çocuklarımızın Hayal Dünyasını Geliştirir

   Sadece büyükler için düşünmemek lazım.Çocuklarımızı okumaya okul öncesi dönemden itibaren teşvik edilmeli.Okul öncesi çağında resimlerine bakması bile bu alışkanlığı kazanmasında büyük rol oynuyor.Onları küçükten kitaplara alıştırırsak ileride tatlu bir kitap kurdu olabilirler.Kitap okuyan bir çocuğun hayal gücü en üst seviyelere çıkar.Bu da hayata önce başlamasını sağlar. Anne-babaların üzerine düşen en büyük sorumluluklardan biri çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır. Okuyan anne baba çocuklar için iyi bir örnek olur ve kitap okuma çocuklarda düzenli bir alışkanlık haline gelir.

Hafızamızı Güçlü Tutar

   Alzheimer ciddi bir rahatsızlık.Yaşlanmayla birlikte başlayan hafıza sorunları zamanla Alzheimer’a dönebiliyor.Kitap okumak hafızaya ciddi şekilde spor yaptıran ve dinç kalmasını sağlayan bir şey.Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayıda %50 oranında azaltan kitap okumak zihin içinde en etkili egzersiz biçimi.

Günlük Yaşamın Monotonluğundan Kurtarır

   Günlük yaşamda ne kadar çevremizde çok insan olsada bu monotonlukta hayattan zevk almadığımız zamanlar oluyor.Ne kadar çok arkadaşımız çevremiz olsada o kalabalığın içinde kendimi monotonluğun etkisinden çıkaramıyoruz.Ama kitap okuyan insanlar hayat enerjilerini,mutluluklarını asla kaybetmezler.Her zaman olumlu düşünüp umutlu olurlar.Belkide bu hayatta en fazla ihtiyacımız olan şeylerin başında gelen umutlu olmayı kitaplar bize kazandrırır.Çünkü kitaplarda farklı hayatları,farklı konuları,farklı insanları en önemlisi farklı umutları görürsünüz.

  Problemlere Çözüm Bulmamızı Sağlar

    Kitap okuyan insanlar problemlere karşı çözüm üretme konusunda da daha başarılıdır.Bu da sorunlar karşısında yılmayan,hızlı ve kesin çözüm bulabilen insan profili oluşturur.

  Baktığımız zaman kitap okumanın yararları saymakla bitmez.Bu maddelere çok daha fazlasını ekleyebiliriz.Fakat ülkemizde okuma oranlarına baktığımızda gerçekten istediğimiz durumdan çok uzağız. Türkiye’de kitap okumaya kişi başına ayırılan süre günde yalnızca bir dakika. Buna karşın, televizyon izlemeye 6 saat, internete 3 saat harcanıyor.UNESCO’nun açıkladığı raporda ise Türkiye, kitap okuma oranında 86’ıncı sırada.Kitap okuma oranında istediğmiz hedefleri gerçekleştirmek dileğiyle.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *