«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Çocukla Nasıl Bir İletişim Dili Kullanılmalı?

Çocukla Nasıl Bir İletişim Dili Kullanılmalı?

anne-çocuk-bebek-doğru-konuşma-iletişim-şekli-teknikleri-848x548

Bir çocuğun anne babası topluma açılan kapısıdır. Yani çocuğun iletişimi ilk olarak aile içerisinde başlar, anne-babasıyla nasıl iletişim kurarsa yetişkinlik evresinde de bu ilişki kapsamında ilerler. Dolayısıyla anne-babanın çocuğa karşı olan ilişkisi çocuğunda anne-babaya olan ilişkisini etkiler. Birbirleriyle daima alış veriş içerisindedirler.

İletişim Nedir?

Öncelikle bununla başlayalım. Kaynak ve alıcıdan oluşan kanal yoluyla aktarılan mesaj durumuna iletişim denir. Hayatta iletişimi kuvvetli olan insanlar daima başarılıdır. Fakat başarılı olan her bireyin iletişiminin kuvvetli olduğunu söyleyemeyiz. Başarılı, iletişimi kuvvetli bireyler yetiştirmek istiyorsak çocuklarımızla kuvvetli bir iletişim ağımızın olması gerekir. İletişimde jest ve mimikler, ses tonu ve ifade ettiğiniz mesajın inandırıcılık payının etkisi birbirinden farklılık gösterir.

  • Jest ve mimiklerin oranı %55
  • ses tonunuzun oranı %38
  • iletmek istediğiniz mesajın inandırıcılık oranı ise %7 dir.

Peki çocuklarla sağlıklı bir ilişki nasıl kurulur? Şimdi bunu inceleyelim.

Çocuklarla soru-cevap şeklinde bir iletişim kurmak konuşmaya teşvik etme açısından önemlidir. Çocuğun kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi için onunla birebir konuşmalısınız. Unutmayın ki çocuğun dili oyundur. Çocuk oyuncaklarıyla kendini ifade eder. Çocuğunuzla oyun oynayarak hem konuşabilir hem de öğretebilirsiniz.

Günümüzde çoğu ebeveyn çocuklarına sorumluluk vermekten kaçınıp, onların beceremeyeceğini düşünürler. Halbuki çocuklara 3 yaşından itibaren sorumluluk verilebilir. Çocuk kendisine sorumluluk verildiğini anladığı zaman; ‘’ailem bana güveniyor, bu işi yapabileceğime inanıyor.’’ diye düşünür. Ve bu durum çocuğun anne-babasına karşı olan ilişkisini daha kuvvetli bir hale getirir.

Bir diğer önemli mesele çocuk için önemli olan şeylerin ebeveynler içinde önemli hale gelmesi. Mutlu bir insan bu mutluluğunu öncelikle sevdikleriyle paylaşmak ister.

5 yaşındaki bir çocuk için robot resmi çizebilmek oldukça başarılı bir iştir ve bundan mutluluk duyar. Bu işi başardığı zaman anne-babası da bu başarının sevincini çocuğuyla paylaşabilmeli onunla mutlu olabilmelidir. Çocuğa çizdiği resmin ne kadar değerli olduğunu, bunu başarabildiği için onu tebrik ettiklerini ifade etmelidirler.

Çocukla iletişimde en önemli konulardan birisi de ‘sen’ ve ‘ben’ dilidir. Ebeveynler çocuğa karşı suçlayıcı, hata payı yüksek bir bireymiş gibi davranırsa negatif bir iletişim oluşur. Mesela çocuk altına kaçırdığında ‘’yeter artık senden bıktım, sürekli altına kaçırıyorsun, bir daha altına kaçırma..’ gibi cümleler kullanılırsa çocuk psikolojik olarak anne-babadan daha çok korkup bu davranışı daha sık gerçekleştirebilir. Hatta tuvalete gitmek istemeyip uzun süre tuvaletini tutmaya çalışabilir. Böyle durumlarda anne-baba, çocuk için bunların yeni kavramlar olduğunu bilmeli, alışma sürecinde bu gibi davranışları doğal görmelidir. Çocuğa olumlu bir dil kullanarak ‘sen böyle yaptığında ve bu güzel kıyafetlerin kirlendiğinde üzülüyorum’ diyerek ifade edebilir.

Çocuğunuzun hislerini önemseyip onunla bir bebekle konuşuyor gibi değil de daha ciddiye alarak iletişim kurun. Mesela düştüğü zaman ‘’canının acıdığını biliyorum ama geçecek, ben de senin yaşlarındayken bir keresinde düşmüştüm’’ diyerek onu anlayabildiğinizi, aynı acıyı sizin de yaşadığınızı hissettirmelisiniz.

Çocuğa karşı doğru zamanda doğru beden dili kullanılması gerektiği bir diğer önemli etkendir. Çocukla konuşurken özellikle göz teması kurmak aradaki iletişimin kuvvetini oldukça arttırır. Çocuğa dinlenildiğini hissettirmek, onu muhatap olarak almak değerli hissettirir. Gelişim evresinde de bu durum çocuğu etkileyeceğinden dolayı anne-babasına karşı bu hassasiyeti gösterir. Yetişkinlik döneminde de sosyal hayatında insanlarla kuvvetli bir iletişim ağının oluşmasını sağlar. Çocuğun her istediğini elde edememesi onu hayata karşı daha sorumlu ve azmettirici bir yapıya ulaşmasını sağlar. Genel olarak çocukla kendi dilinizi oyun diline dönüştürerek iletişim kurmanız önerilir.

Yazılarımızın tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. AffiliateLabz

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂