«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Çocukla İletişim Kurmak İçin 6 Altın Tavsiye

Çocukla İletişim Kurmak İçin 6 Altın Tavsiye

pozitifdisiplin2

Çocukla etkili iletişim kurmak anne ve babalar için bazen oldukça zorlu bir süreci kapsamaktadır. Yeni anne baba olanların yanında birden fazla çocuğu olan kişiler de her çocukta farklı hikayelerin oluştuğu konusunda yakındıklarını bilinir. Peki anne ve babalar çocuklarla iletişim konusunda gerçekten başarılılar mı ya da iletişim kalitesi yönü ile izlenmesi gereken adımları gerçekten takip ediyorlar mı?

Bir anne ya da baba için çocukla iletişi sadece söz ile ifade demek değildir. Çocuğun gözlerine bakmak, onu değerli olduğunu belirtir şekilde dinlemek ve en önemlisi samimi bir ilişki kurmak sizler için hayat kurtarıcı olacaktır. Belki bu adımlarda yaşadıkları eksiklikler çocukları ile doğru iletişim kuramamalarına sebep olmaktadır. O halde gelin çocukla iletişim kurmak için 6 altın tavsiye ile en doğru rotayı çizelim ve çocuklarınız ile daha verimli bir gelişim süreci izleyin.

Samimiyetten Asla Ödün Vermeyin, Çocuğunuzu Sevin!

Son yıllarda çocuk gelişimi konusunda özellikle anneler hassas davranmaya çalışarak kitap üstüne kitap okur hale geldiler. Hatta daha doğum yapılmadan bebeklerine nasıl davranacakları yönünde danışmanlık hizmeti alanlar oldu. Bunların hepsi güzel faaliyetler elbette kazanımları olacaktır. Ancak, ebeveynler bu çizgide bir durağa uğramayı ne yazık ki unutur oldular; Sevgi ve samimiyeti!

Çocukları ile iletişim kurmaya çalışan aileler iletişimde nerede hata yaptım, aslında söylenenleri de uyguladım bir şey atlamadım ama işe yaramadı derler. Oysa ki atladıkları en önemli husus çocukları aralarında sevgi bağını kurmamak olmuştur. Kendinizi çocuğunuzun yerine koymayı hiç denediniz mi? karşınızda belirli kurallara göre davranmaya çalışan ve hep bir sonuç almayı bekleyen birisi olsa ne hissedersiniz? İşte burada çocuğunuzun aradığı tek şey; sizin samimi yaklaşımınız olacaktır. Doğru yapmış olmak için ödev yapar gibi davranmak değildir beklenilen. Bir çocuk özellikle ailesinden samimiyet bekler. Sıcacık bir aile bağı ile aslında bütün beklenti karşılanabilir. Başarılı bir eğitim ve başarılı bir gelecek ancak samimiyet ile kazanılabilir unutmayın. Tabi, dipnot almanız gereken bir diğer konu ise eski annelerin o sıcacık sevgi bağı ile nasıl başarılı ve kariyerli çocuklar yetiştirdiğidir. Onları bu başarıya götüren aldıkları teknik eğitim değil sadece samimi anneliktir.

Endişe ve Kaygılarınızın Çocuğunuzu Korkuttuğunu Biliyor Musunuz?

Anne ve babalar için en büyük iletişim sorunlarından birisi de sizin “en iyi olabilme” kaygınızdır. Siz çocuğunuz için kaygılandıkça farkında olmadan devamlı istekleriniz ve kurallarınız artacaktır. Aslında iyiye yönelmeyi hedefliyorsunuz ama bu çocuğunuz için adeta bir korku kapanına dönüşecektir. Sizin istediğiniz dışında kalan kısım başarısızlık ve tehlike alanı gibi algılanacaktır. Sizin oluşturduğunuz bu korku alanı çocuğunuzu başarısızlığa ve yalnızlığa sürükleyecektir. Bunun yerine, çocuğunuzun kendisine güvenmesini sağlayın ve her konuda başarılı olabileceğini gösterin.

Çocuğunuzun Anlattıklarını Ne Kadar Dinliyorsunuz?

Çocukla etkili iletişim konusunda en sık yapılan hatalardan birisi de onun söylediklerini dinlememenizdir. Bırakın çocuğunuz yaptıklarını ve istediklerini size istediği şekilde anlatsın. Siz onunla göz teması kurarak dinlemede kalın ve ona kendisini değerli hissettirin.

Çocuğunuzla Konuşurken Uzun Açıklamalar Yaparak Sizi Anlamasını Beklemeyin!

Çocuğunuzu bir konuda uyaracaksanız kısa cümleler kurmaya dikkat edin. Uzun uzun anlatımlar emin olun havada kalacak hatta çocuğun aklına girmeden uçup gidecektir. O nedenle, çocuğunuza ne diyecekseniz kısa net cümleler ile ifade edin. Çünkü o bunu bir direktif olarak algılayarak hafızasında not edecektir.

Sorgulayıcı Değil, Paylaşımcı Anne-Baba Olun!

Özellikle annelerin yaptığı en basit hatadır. Çocuk okuldan gelir ve daha eve girmeden sorular başlar. “okulda ne yaptın?, Ödevin var mı?…” Bu sorular ile ancak çocuğunuzu daraltmış olursunuz, onla iletişim kuramazsınız. Bırakın çocuk bir rahatlasın ve evinde istediği gibi açılsın, yorgunluğunu atsın. Sakin kafa ile sizinle çok daha güzel muhabbet edecektir.

Çocuğunuzu Nasıl Yargıladığınızı Biliyor Musunuz?

Çocuğunuz size olan biten birtakım şeyleri anlatmak isterse ona “sen ne yaptın, birşey mi yaptın?” gibi sorular yöneltiyor musunuz? Eğer bu soruları soruyorsanız çocuğunuzla aranıza iletişim duvarı ördüğünüzü unutmayın. Önce çocuğun anlatmasına izin verin dinleyin. Olay içerisinde çocuk kendisini nasıl hissetmiş bu kısmı anlamaya çalışın ve asla onu yargılayıcı cümleler kullanmayın.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *