«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

ems_1502967643

Çocuklarda öfke kontrolü son yıllarda en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Öfke sorununun temel çıkış noktası her çocukta farklılık gösterirken, süresi ise çoğu zaman belirsiz olabilmektedir.

Uzman psikologların, çocukların belirli dönemlerde öfkelerini kontrol etmekte zorluk çektiği ve ailelerin bu konuda neler yapması yönünde çeşitli açıklamaları olmuştur. Çocukların yaşadıkları bu öfke nöbeti aslında her yaş için ayrı şekilde seyretmektedir. Bebeklerde dahi yaşanan bu sıkıntı, ilerleyen yaşlarda çocuğun kendisine ya da çevresine zarar vermesine kadar ilerleyebilmektedir. İşte bu sebeple çocuğunuzda öfke kontrolü noktasında bir istikrarsızlık görüyorsanız mutlaka tedbirini almalısınız. Peki olası bir durum karşısında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Öfke kontrolüne karşılık çocuğunuza nasıl davranmalısınız? Çocuğunuzu sakinleştirmek için hangi yollara başvurmalısınız? Bütün bu sorulara cevap bulabilmek için şu adımları takip etmeniz kısa vadede yardımcı olabilir. İşte çocuklar için öfke kontrolü sağlamanın birkaç yolu:

Çocuğunuzun İç Dünyasını Anlamaya Çalışın

Öfke, temelinde istenilen şeylerin gerçekleşmemesi yönünde verilen güçlü bir tepkidir. Çocuk eğer öfke nöbetleri geçiriyorsa öncelikle sebebini anlamaya çalışın. Bir bebek bütün ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirir. İşte burada bu şiddeti kesebilmenin en kısa yolu hızlı bir şekilde çocuğun ihtiyacını anlayabilmektir. Ancak ailelerin yanlış yaptıkları husus çocuğun her istediğini alarak onları mutlu etmeye çalışmaktır. Çocuğun her istediğini almak değil, onun aklından geçenleri doğru algılamaktır önemli olan. Özellikle çalışan anne ve babalar açısından durum daha karışıktır. Çocuk anne ve babaya olan özlemini direk ağlama ve kendisine zarar verircesine öfke ile ortaya koymak ister. Amacı daha fazla ilgi görmek ve ebeveynlerin ilgi odağı olmaktır. Eğer ilgi konusunda çocuğunuz ile irtibat eksikliğiniz varsa bu hususları bir daha gözden geçirmenizde fayda vardır.

Çocuğunuzla Asla İnatlaşmayın!

Çocuk eğer sinir nöbeti geçiriyorsa aynı sertlikte cevap vermeyin. Üslubunuz daha yumuşak olmalıdır. Onunla daha sert bir tavırla konuşmanız asla çözüm getirmeyecektir. Sizin onla inatlaşarak ortamı daha germeniz bir sonuca ulaştırmayacaktır. Çocuğunuzla aynı anda ses yükseltmek ve illa ki benim dediğim olacak demek sonuç vermez. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Bırakın çocuğunuz o an bağırmak istiyorsa bağırsın. Siz sabırla onu dinleyin ve ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın. Mutsuzluk sebebi bildiğiniz anda doğru tespit yapacaksınız. Çocuğunuza sakin ve sevgi dolu davranmanız onu bir tık sakinleştirecektir. Özellikle babalara bu konuda çok iş düşmektedir. Sakin bir tavır ile çocuğunuzu yanına alın ve onunla konuşun. Tabi bunu sadece öfke anında yaparsanız asla başarılı olamayacaksınız. Çocuğunuzla öfkenin haricinde olan kısımda iyi bir iletişim kurarsanız o öfke patlamasının da yolunu erkenden kesmiş olursunuz.

Çocuğunuzun Rutinlerini Bozmamaya Özen Gösterin

Çocuğunuzun sinirlerini bozan bazı alışık olduğu durumların bozulması olabilir. Eğer sinirlenmelerin dozu artıyorsa, mutlaka çocuğunuzun genel rutinlerindeki değişiklikleri kontrol edin. Eğer bu rutinlerdeki değişiklik onda strese yol açmış ise hemen eskiye dönüşü sağlayın. Çünkü çocuk bu değişikliğe hazır olmadığını sinir ile ortaya koyuyor demektir. Çocuğunuzun kritik dönemlerinde (sınav dönemleri, okul başlangıçları v.s.) düzenini bozmamaya gayret ediniz. Onun düzenini stres olduğu bir dönemde bozmanız demek çocuğunuz tarafından savaş ilan edilebilir. Bu durum adeta iletişiminizi baltalayan bir durum olacaktır.

Bütün bu adımları takip etmenize rağmen çocuğunuz da bitmek bilmeyen bir öfke varsa mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Bazen önemsenmeyen tepkiler ileri aşamada çocuklarınıza ve size kalıcı hasar verebilir. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *