«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 3-6 Yaş Arası Çocuklarda Aikido Eğitiminin Faydaları

3-6 Yaş Arası Çocuklarda Aikido Eğitiminin Faydaları

3-6yas-cocuk-gelisimi-aikido

Aikido; yetişkin ve 9-12 yaş grubunda yapıldığı gibi 3-6 yaş grubunda da yapılmaktadır. Gelişime her açıdan faydası olan bu spor ailelerin çocuklarını yönlendirmesinde önemli rol oynamaktadır.

Aikido Nedir?

Aikido 1900’lü yılların başında ortaya çıkan bir savunma sanatıdır. Morihei ueshiba usta tarafından 900 yıldır varolan tekniklerin kendi anlayışıyla yoğurarak bu formu ortaya çıkmıştır.

Aikido; kendini savunmanın ve taktik olabilmenin ötesinde bireyi mükemmle bir entegrasyona ulaşabilmesi için ruhu mükemmelleştirmenin, vücudu ve aklı güçlendirmenin, fiziki ve zihinsel gücü birleştirmenin yoludur.

Çocuklarda özellikle 3-6 yaş grubunda bebeklik evresinden sonraki önemli değişimler başlar. Bunlar fiziksel, zihinsel ve sosyal değişimlerdir. Bu yaş grubunun değişimlerini organize bir şekilde geçirmeleri özgüvensel ve kişisel açıdan çok önem arz etmektedir. Aikido eğitiminin amacı da bu değişimleri 3-6 yaş grubundaki çocuklar üzerinde gerçekleştirebilmektir. Bunun yanısıra çocuklar olası bir yetenek keşfi durumunda küçük yaştan itibaren akademik ve sportif bir yaşantıya sahip olabilmektedirler.

Aikido Eğitiminin Fiziksel Faydaları

Dersler oyun oynama temeline dayandırılarak hazırlanmıştır. Çocukaların sıkılmadan eğitime katılması sağlandırılmaktadır. Parkur egzersizleri, temel ısınma hareketleri ve diğer fiziksel aktiviteler ile vücutlarını yeni keşfetmeye başlayan çocuklar ilgi sahibi olmaktadır. Motor özellikleri hızla gelişmekte olan çocukların kuvvet, beceri, koordinasyon, konstarsyon, denge, dayanım, dayanıklılık ve daha birçok fiziksel özelliğinin kazanımı ve gelişimi konusunda yardımcı ve aynı zamanda destekleyici olmaktadır.

Aikido Eğitiminin Bedensel Faydaları

Aikido derslerinde çocuklar eşli olarak egzersiz yapabilmektedirler. Yapılan egzersizler sırasında sinerjinin farkına varabilen çocuklar istekli konuma gelmeye başlarlar. Vücut enerjisinin yeni ve yavaşça farkına varan çocuklar partnerli egzersizler sayesinde bedenlerinin farkına varabilme, vücut enerjilerini doğru kullanabilme, vücudunun etkili yönlerini keşfedebilme ve aynı zamanda doğru bir şekilde kullanımını öğrenme, çalışma arkadaşı ile uyumlu olabilme, bütün vücudun kullanımı ve dengeli hareketler sayesinde kendinden büyük kütleleri kontrol edebilme kazanımı ve gelişimi konusunda destekleyici ve yardımcı olmaktadır.

Aikido Eğitiminin Sosyal Açıdan Faydaları

Aikido partnerli bir spor olması itibariyle çocuklara bireysel kazanımların yanında sosyal açıdan da kazanımlar sağlamaktadır.

  • Farklı bireyler ile uyum sağlayabilme ve etkili iletişim kurmada yardımcı olmaktadır.
  • Bulunduğu gruba her yönden dahil olabilme, aktif rol alabilme ve doğru bir şekilde etkileşime geçebilmeyi öğretmektedir. Aynı zamanda değişen koşullara adapte olabilmeye de yardımcı olmaktadır.
  • Özgüven ve özdsiplin edinimi, kendine ve etrafındaki kişilere karşı saygılı olabilmeyi, liderlik vasfını, yardımlaşmayı, paylaşımda bulunabilmeyi öğretmektedir.
  • Gerekli sorumlulukları alabilme kazanımını ve gelişimini desteklemektedir.

Aikido sporu aileler tarafından seçilmesinin nedenlerinden en önemlisi çocuklarının sosyal bir yaşantıya doğru adımlarla başlamasını istemeleridir.

Aikido Eğitiminin Akademik Açıdan Faydaları

Aikido dersleri profesyonel eğitmen ve asistanlar tarafından verilmektedir. Çocuklar derslerde komutlar, kontroller ve yönergeler eşliğinde eğitim almaktadır. Bu da çocukların komut alabilme, yönerge takip edebilme, ortama adapte olabilme ve kurallara uyma yetisinin gelişimine katkıda bulunur. Aynı zamanda çocuklar sorumluluk alabilmeyi ve kulak-beden koordinasyonu sağlayabilmeyi öğrenmektedirler. Tabiki çocukların küçük yaşta spor bilinci edinmesi onların ileriki zamanda okul hayatlarında, iş hayatlarında etkisini gösterecektir. Belki de bazıları spor yaşantısı devam ettirip hayatlarını böyle sürdürecektir.

Aikido eğitimi çocuklara çok fazla gelişim olanağı sağlamaktadır. Bu durum karşısında çocuklarını sporla tanıştırmak isteyen aileler bu sporu seçmektedirler. 3-6 yaş grubu çocuklarının doğru yönlendirilmesi sonucu kendi özellikleri öğrenmeleri sağlanmaktadır ve de bu sayede hayatlarını doğru temeller üzerine kurmalarına yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *