«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Ebeveyn Çocuk Oyununun Önemi

Ebeveyn Çocuk Oyununun Önemi

unnamed (1)

Ebeveyn çocuk oyununun önemi konusunda uzmanların hepsi hem fikir olmuşlardır. Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynamaları, hem çocuklarını tanımalarına hem de çocuklarının gelişimine çok büyük faydaları olacaktır. Ancak ebeveynlerinin doğru oyun seçimleri yapabilmesi adına kendilerini bu konuda geliştirmeleri gereklidir. Bunun için gerekli ön araştırmaları yapmalı hatta kitap ve makaleler okumalıdır. Çocuğun seviyesinin çok üstünde bilgi, beceri ve performans gerektiren oyunlar asla seçilmemelidir.

Her oyun her çocuk için uygun olmadığı gibi ebeveyn ve çocuk olarak oynanacak oyunların da farklı özelliklere sahip olmaları gereklidir. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirecek ve güveni artıracak oyunlar özellikle seçilmelidir. Ebeveynler çocukla oyun oynarken konuşmalarına ve hareketlerine çok dikkat etmelidirler.

Ebeveyn Çocuk Oyunu Özellikleri

Ebeveyn ve çocuk oyunu özellikleri düşünüldüğünde pek çok kriter bir arada değerlendirilmelidir. Oyunlar, çocuğun hazır bulunuşluk düzeyine uygun olmalıdır. Renkleri bilmeyen çocukla renklere dayalı bir oyun oynanmamalıdır. Bu duruma dikkat edilmediği takdirde çocukta edinilmiş çaresizlik sendromu gelişmesine neden olunabilir.

Oyunlarda çocuğun cinsiyet özelliklerine uygunluğuna özellikle dikkat edilmelidir. Örneğin erkek çocuklarla evcilik oynamak onların yaratılış özelliklerine aykırı bir oyun olacaktır. Bu da cinsiyet açısından kimlik çatışmasına neden olabilir. Buna binaen kız çocukları ile de futbol ve araba yarışları oynamak yine onlar için de kimlik kargaşası yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Çocuklarla oynarken oyun seçimi çok önemlidir.  Bunun için önce çocuğu tanımak ilgi, istidat ve kabiliyetlerini bilmek gereklidir. Çocuğun ilgilenmediği bir alanda oynamaya çalışmak ilgisini dağıtacaktır. Ayrıca onun ilgilerine ve kaabiliyetlerine değer vermek, kendinin ebeveyni tarafından önemsendiğini düşünmesine neden olur. Böylece öz güveni gelişir. Gelecekte yıkılmaz bir iradeye sahip olmanın tohumları bu oyunlarla atılır.

Ebeveyn çocuk oyunu özelliklerinden bir diğeri de zeka gelişimine katkıda bulunan, eğlenceli olmalarıdır. Eğer zeka gelişimine katkıda bulunmayan oyunlar seçilirse sadece hoş vakit geçirilmiş olur. Ama bu oyunların çocuğun bilişsel gelişimine katkıda bulunan oyunlar olması onun akademik başarısına da katkıda bulunacaktır.

Ebeveyn Çocuk Oyunu ve Eğitim

Ebeveyn çocuk oyunu ve eğitim arasında çok yakın ilişkii olduğu su götürmez bir gerçektir. Eğitim ve oyun aslında birbirinden ayrılamaz ikilidir. Çocuk öğrendiklerinin yüzde yetmiş beşini sıfır ile 6 yaş arasında öğrenir. Bu dönemde genellikle evde vakit geçiren çocuk en fazla ebeveyni ile birlikte olmaktadır. Konuşması, hareketleri, karakteri bu dönemde gelişir. Eğer üzerine düşülürse ve çocuk ilgi gösterirse bu dönemde akademik olarak da geliştirilebilir.

Nezaket kuralları, toplumsal kurallar ve ilişkiler konusunda da ebeveyni gibi davranışlar sergiler. Eğer erkek çocuksa baba ve ya ağabeyini rol modeli olarak alır. Kız çocuk da aynı şekilde anne ve ya ablasını rol modeli alacaktır. Bu durumun bilincinde olan ebeveynler örnek olmanın şuuruyla hal ve hareketlerine dikkat etmektedirler. Ancak bu durumun farkında bile olmayan anne ve babalar için maalesef rol modeli olma bilinci oluşmamıştır.

Çocuklar pek çok kuralı oyunla öğrenir. Dayatmayla öğrendikleri kurallar maalesef ilk fırsatta terk ettikleridir. Ama oyunla öğrendikleri kurallar alt benliklerinde daha kolay kabul gördüğünden asla vaz geçmezler. Hatta bu kuralları uygulamayan akranlarını ve diğer büyüklerini ifşa etmekten hiç çekinmezler.

Eğitim sırasında öğretmenler de oyuna çok fazla yer verir. Eğlenerek öğrendikleri için beyin o bilgileri koşulsuz şartsız kabul eder. Kabul ettiği bu bilgileri içselleştirerek yerleştimesi nedeniyle beyinlerine adeta kazınır. Bu bilgilerin üzerine inşa edilen diğer bilgiler daha sağlam bir öğrenme gerçekleşmesine zemin hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *