«
  1. Anasayfa
  2. HABERLER
  3. Coronavirüs

Coronavirüs

1

     Şu an Dünyayı kasıp kavuran bir salgın,Yeni Tip Coronavirüs (COVID-19).Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında başlayan coronavirüs hızlı bir şekilde yayılarak tüm dünyayı etkisi atına almış durumda.Özellikle Avrupa kıtasına ulaştıktan sonra virüsün merkezi Avrupa olmuş durumda.Avrupa’da İtalya başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi şu an ciddi şekilde virüsle boğuşurken sevindirici haber virüsün ilk başladığı yer Wuhan’da virüs kontrol altına alındı.Son 24 saate sadece bir vaka bilgisi geldi.Bunun yanında da insanların kafasındaki en önemli soru aşı bulundu mu?.En son ülkemizde de görülen virüs hakkında çok belirsizlik ve çok soru var.Virüsün belirtileri nelerdir?Virüs kaç gün içinde kendini gösterir?Virüs belirtileri görüldüğü zaman ne yapılmalı?Virüsün testi ne durumda? Detaylar…

Coronavirüs Nedir Ve Belirtileri

   Koronavirüsler ;Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) ev Mers gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs.

     En önemli belirtisi yüksek ateş olmakta birlikte,öksürük,boğazda kuruluk,baş ağrısı,ishal olarak söylenebilir.Daha ciddi durumlarda nefes darlığı,zatürre,böbrek yetmezliği olarak görülür.Hastaların çoğunda hafif grip olarak görülürken durumun ciddileşmesi durumunda nefes darlığı,zatürre ve böbrek yetmezliği sonucunda ölüme kadar giden bir süreç yaşanır.

Coronavirüs Nasıl Bulaşır ve Hangi Önlemleri Almak Gerekir

     Coronavirüs sağlıklı kişiye solunum veya temas yoluyla enfekte oluyor.En çok bulaşma şekli ise temas yoluyla gerçekleşir.Buradan temasın önemi ve el temizliğinin önemini anlayabiliriz.

    Alacağımız en önemli önlem kesinlikle zorunlu olmadıkça evden çıkmamak.Onun yanında ise el temizliği.Bu hastalığa dışarıya çıkmamakla beraber alacağınız en önemli ve etkin yöntem el yıkamak. Elleri en az 20 saniye sabun ile yıkamak büyük önem arz ediyor.Eğer dışarıya çıkmak zorunda kalmış iseniz ve sabunla yıkama imkanınız yoksa dezenfektan ve kolonya kullanarak önlem alabilirsiniz.Virüs vücuda en fazla burun ve gözlerden giriyor.

        Onun için ellerinizle yüzünüze özelliklede burun ve gözlere dokunmamak çok elzem.Kıyafetlerinizi yıkayıp evi her gün havalandırmanızda önemli.

Virüsün Teşhisi

    Virüsün teşhisi için bazı testler bulunuyor.Bu testlerin bazıları ülkemizde üretiliyor.Ülkemizde üretilen testler hızlı tanı koyabilme özelliğine sahip.Bu hızlı tanı kitleri ile ülkemizde vaka tespitleri daha hızlı yapılabilecek.Peki bu testler neler;PCR TESTİ ve PRİMER.Dünyada sadece 4 ülkenin ürettiği testi üreten ülkelerden biride Türkiye.Kendi ihtiyacını karşılayabilecek durumda olmamız küresel salgında bizi çok önemli bir noktaya getiriyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *